با ستاره‌ها کنار سیل‌زده‌ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر ،صبح امروز نشستی با حضور دکتر شهاب الدین صابونچی رئیس سازمان جوانان، محمد نصیری رئیس سازمان داوطلبان، پژمان راهبر سردبیر ورزش سه، مهدی شاملو، مدیرمسئول ورزش سه و با حضور تعدادی از ورزشکاران و هنرمندان که به کمپین ستاره‌ها پیوسته بودند، برگزار شد و از همراهی و همکاری آنها تقدیر به عمل آمد.

این جلسه هم با همراهی دوباره تعدادی از چهره‌ها همراه بود؛ لیلا بلوکات، بازیگر سینما و تلویزیون  نقاشی یکی از کودکان معلول خیریه “مهر لیلا” را برای فروش و استفاده از عواید آن جهت بازسازی مناطق سیل زده به سازمان داوطلبان هلال احمر تقدیم کرد.

عادل مجللی قهرمان قایقرانی کشور نیز پارویی که با آن اولین مدال تاریخی قایقرانی ایران را کسب کرده بود را نیز به مردم سیل زده تقدیم کرد.

الناز کمپانی قهرمان دومیدانی و رکورددار ۱۰۰ متر با مانع، ابراهیم صادقی بازیکن سابق و مربی فعلی تیم فوتبال سایپا از جمله افرادی بودند که در این نشست حضور داشتند و در پایان هم آنها با به تن کردن لباس هلال احمر به عضویت سازمان داوطلبان درآمدند.

نقاشی کودکان مناطق  سیل زده در اردوگاه های هلال احمر هدیه ای بود که از سوی سازمان جوانان به ورزشکاران و هنرمندان تقدیم شد.

محمد نصیری رئیس سازمان داوطلبان همراهی گروه‌های مرجع با محوریت ورزشکاران و هنرمندان را عاملی دانست که باعث شد تا کمک به سیل زدگان محدود به هفته های اول حادثه نشود و اقدام پایگاه خبری ورزش سه نیز در این مسئله تاثیرگذار بود.

رئیس سازمان داوطلبان از رکوردشکنی کمک های مردمی گفت: از روز دوم فروردین ماه سال جاری که فراخوان کمک به سیل زدگان کشور اعلام شد تا امروز، در حوزه کمک های مردمی به حادثه دیدگان یک رکورد کشوری در جلب کمک های مردمی ثبت شده و این رکورد جز با حمایت سرمایه های اجتماعی از جمله روحانیون، هنرمندان، ورزشکاران و تمامی مردم از هلال احمر، به دست نمی آمد.

نصیری با استناد به یک متر و معیار بین المللی گفت که اعتماد اجتماعی به جمعیت هلال احمر بیشتر شده است و آن هم پروتکل فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر است: بر اساس این پروتکل هر زمان میزان کمک‌های نقدی از کمک‌های غیر نقدی به حادثه‌دیدگان بیشتر باشد، نشان دهنده بالا رفتن میزان اعتماد عمومی به نهاد کمک‌رسان به حادثه دیدگان است. بنابراین افزایش کمک‌ها به سیل‌زدگان از طریق هلال احمر، نشان دهنده افزایش میزان اعتماد مردمی به جمعیت هلال احمر نسبت به تمام حوادث قبلی کشور است.

دکتر شهاب الدین صابونچی رئیس سازمان جوانان نیز در این نشست همراهی ستاره ها را عامل مهمی در تداوم کمک های مردمی به هموطنان حادثه دیده دانست و گفت: از طرف دیگر حضور چهره ها این پیام را می‌دهد که ما در کنار حادثه دیدگان هستیم و کمک ها را تا زمان بازگشت به زندگی عادی افراد حادثه دیده ادامه می دهیم.

وی از افراد همراه با کمپین ستاره ها در خواست کرد که در ادامه فعالیت ها در مناطق سیل زده، در طرح “بامهر تا مهر” سازمان جوانان هم همکاری کنند و برای توزیع لوازم تحریر، اسباب بازی و کتاب هایی که در این طرح برای اهدا به کودکان و دانش آموزان حادثه دیده تامین شده در مناطق سیل زده حاضر شوند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر همچنین با اشاره به الگو بودن ورزشکاران برای کودکان و نوجوانان و حضور موثر آنها در کنار حادثه دیدگان افزود: هلال احمر به ورزش جوانان و نوجوانان نیز توجه ویژه دارد و فعالیت در این حوزه همه ساله در قالب طرح المپیاد آماده در حال اجراست. براین اساس طرح دادرس در سال جاری در ۹ هزار مدرسه کشور اجراشده و المپیاد آماده در سطح کشوری که شامل حوزه های امداد و کمک های اولیه از جمله حمل مصدوم، بانداژ و … می شود، به شکل کشوری در تابستان برگزار خواهد شد.

 

انگیزه ورزش سه چه بود؟

پژمان راهبر سردبیر سایت ورزش سه نیز احتمال کاهش تب و تاب اطلاع رسانی ها بعد از بحران را به عنوان انگیزه ای عنوان کرد تا “ورزش سه”  کمپین ستاره ها را دنبال کند: این کار با کمک ورزشکاران نامدار شروع شد و از فوتبالیست‌ها و قهرمان‌های ورزشی خواستیم برای ادامه موج کمک‌رسانی ویدئو بدهند. آنها با اهدای مدال و هرچیز با ارزشی که در زندگی ورزشی‌شان داشتند و دعوت از ورزشکاران دیگر در این کمپین شرکت کردند و هر روز طی سه ماه گذشته ویدئو حضور ورزشکاران در کمپین ستاره‌ها در ورزش سه منتشر شده است. امروز به مناسبت میلاد امام رضا (ع) پایان فاز اول کمپین و آغاز فاز دوم آن را اعلام می کنیم و از این رو تصمیم گرفتیم اطلاع رسانی داشته باشیم.

مهدی شاملو بنیانگذار سایت ورزش سه نیز به گزارشی از بازخورد ویدئوهای منتشر شده در کمپین ستاره ها اشاره کرد و گفت: تا به حال حدود ۱۰۰ ویدئو از فعالان ورزشی نامدار کشورمان دریافت کرده ایم که ۶۱ فیلم را در سایت ورزش سه منتشر کرده ایم. اتفاقی که در این کمپین افتاد این بود که اصولا ورزشکاران در حوادث قبلی موضع گیری هایشان را در شبکه های اجتماعی خودشان منتشر می کردند و ما سعی کردیم ویدئو آنها را در کنار کسانی که اهل فضای مجازی نیستند یک جا جمع کنیم و امیدوارم فاز دوم این کمپین نیز به همین خوبی جلو برود.

الناز کمپانی قهرمان دوی کشور نیز در این نشست گفت: خوشحالم عضو کوچکی از این کمپین هستم و از مردم می خواهم از اینجا به بعد هم در کنار هموطنان سیل زده باشند.عادل مجللی قهرمان قایق رانی هم در این زمینه گفت: من از نزدیک لمس کردم و شاهد بودم مردم گرفتار چه حادثه عظیمی شدند و از سوی دیگر خوشحالم شاهد این همدلی و همبستگی بوده ام. ستاد ورزشکاران نیز از همان روز راه اندازی شد و از کوچکترین روستاها تا آخر شهرها را امدادرسانی کردیم. همچنین برنامه های فرهنگی با تئاتر شهر همکاری داشتیم.

بلوکات نیز در این برنامه گفت: من هنگام زلزله کرمانشاه خیلی انفرادی تلاش کرده بودم اما با وقوع سیل در کنار هلال احمر قرار گرفتم و کار انفرادی را کنار گذاشتم. کمک های هنرمندان را نیز به هلال احمر می رساندم. از ورزشکاران و هنرمندانی که اینجا نیستند اما همکاری زیادی با این کمپین کردند ممنونم. از هلال احمر هم ممنونم که کمک کرد این کارها در مسیر درست قرار بگیرد.وی یادآور شد: من از سال ۸۰ داوطلب هلال احمر شده ام. سعی می کنم در حوادث نفر اول کمک کننده باشم و پازل کوچکی از جمع کمک دهندگان شوم. همچنین امروز تابلویی را همراه خودم آورده ام و یکی از بچه های معلول من علی رغم معلولیت بالایش این نقاشی را کشیده و به مجموعه مهر لیلا هدیه کرده که من آن را به این کمپین تقدیم می کنم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *