عملکرد هلال احمر در حادثه سیل امسال بسیار خوب بود

 

استاندار فارس گفت: جمعیت هلال احمر در حادثه سیل امسال در استان های فارس، گلستان، لرستان و خوزستان عملکرد بسیار خوبی داشت.

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی ددر مراسم تجلیل از عوامل اجرایی، فعالان و داوطلبان عملیات‌های امداد رسانی به آسیب دیدگان سیل اخیر با بیان این که سال ها استان فارس دچار خشکسالی بود و همه ما دعا می کردیم که باران بیاید و آسیب های خشکسالی کاهش یابد، گفت: خوشبختانه بارندگی بسیار خوبی را شاهد بودیم و امروز می بینیم که بسیاری از تالاب ها، سدها و دریاپه ها پر آب شده اند و کشاروزان ما خوشحال هستند.

نماینده عالی دولت در استان فارس افزود: در کنار این نعمت ها، مصیبتی نیز به وجود آمد و تعدادی از هم وطنان خود را در سیل از دست دادیم که امیدواریم با تدابیر پیشگیرانه و مطالعات علمی و مهندسی بتوانیم از این گونه حوادث جلوگیری کنیم.

وی با بیان این که این حوادث نعمتی را به دنبال داشت، ادامه داد: همدلی و هماهنگی بین همه دستگاه ها و همت و حمایت مردمی در این حادثه تبلور پیدا کرد و بر سرمایه اجتماعی کشور افزوده شد؛ همه دنیا متوجه شدند مردم ایران در بحران ها همراه هستند و دستگاه ها و سمن ها با یکدلی و ایثار برای امدادرسانی و کاستن از خسارات تلاش می کنند که دستاورد خوبی بود.

استاندار فارس با تاکید بر این که اعضای جمعیت هلال احمر از خودگذشته ترین و ایثارگر ترین نیروهای اجرایی هستند، افزود: امدادگران هلال احمر در شرایط سخت به کمک مردم می آیند و مردم به آن ها امید بسته اند؛ زیرا کمک های آن ها را دیده اند و عملیات بسیار خوبشان را تجربه کرده اند.

رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که امدادگران جمعیت هلال احمر استان فارس علاوه بر فارس در استان خوزستان در شهرستان های شوش و شوشتر برای امداد و نجات و اسکان اضطراری و بازتوانی فعالیت کردند که موجب ارائه خدمات مناسب و تقدیر استاندار خوزستان شد.

استاندار فارس با بیان این که امدادگران جمعیت هلال احمر استان فارس در استان لرستان هم حضور یافته و کمک های مناسب مردمی را در اختیار سیل زدگان قرار دادند، ادامه داد:  کمک های مردمی استان فارس به مناطق سیل زده گلستان هم ارسال شد که تاثیر خوبی در روند خدمات رسانی داشت.

مردم فارس بیش از دو میلیارد تومان به مناطق سیلزده کمک کردند

به گزارش ایسنا نماینده جمعیت هلال احمر فارس نیز گفت: بالغ بر یک میلیارد تومان کمک های نقدی و بیش از ۲ میلیارد تومان کمک های غیر نقدی از سوی مردم فارس برای استان‌های سیل‌زده جمع آوری شد.

حسین درویشی گفت: استان پهناور فارس به پنج منطقه عملیاتی مرکز، شمال، جنوب، شرق و غرب تقسیم شده است؛ هر تعدادی از شهرستان‌های عضو در این مناطق با برنامه ریزی و همایش‌های ماهیانه آموزشی به روز می‌شوند.

وی با اشاره به سیل اخیر در کشور  و حادثه دروازه قرآن اضافه کرد: بلافاصله پس از وقوع حادثه امدادگران هلال احمر به کمک به آسیب دیدگان شتافتند. برای بیش از پنج هزار نفر در طول سیل اسکان اضطراری برقرار شد.البته این تعدادی بود که هلال احمر پیگیری می‌کرد و مسافران خیلی بیشتر از این تعداد بودند؛ مسافران در مساجد، خیریه‌ها، حسینیه‌ها، مدارس، اماکن عمومی، ورزشگاه‌ها و البته نمایشگاه دائم بین‌المللی شهرک گلستان  به مدت ۴۸ ساعت پس از حادثه اسکان اضطراری داده شدند.

نماینده جمعیت هلال احمر فارس همچنین بر وسعت اسیب سیل اخیر در استان اشاره و خاطرنشان کرد: همزمان در سیل شیراز ۲۱ نقطه از حاشیه شهرها و روستاهای استان دچار آبگرفتگی شده بودند؛ این در حالی بود که هلال احمر در طرح نوروزی به سر می‌برد و در ۱۷۰ نقطه استان پست‌های ویژه آن برقرار شده بود.

درویشی با یادآورشدن کمک رسانی‌های طلاب هلال احمر، تیم آفروید هلال احمر و نیروهای نظامی، از کمک رسانی‌های امدادگران فارس در سایر نقاط کشور عنوان کرد: پس از گذشت مدت کوتاهی از سیل شیراز استان فارس معین در شهرستان‌های شوش و شوشتر استان خوزستان شد؛ از شهرستانهای آباده، مرودشت و لامرد تیم‌های امدادی اعزام شدند و اردوگاه‌های اسکان اضطراری این شهرستان‌‌ها را در دست گرفتند.

در ادامه مراسم تجلیل از امدادگران، فعالان و داوطلبان امدادرسانی سیل اخیر، دبیر کل جمعیت هلال احمر کشور اظهار کرد: پس از حادثه دروازه قرآن حرکت ویژه‌ای در شیراز و استان فارس ایجاد شد که تبدیل به الگویی برای تمام کشور شد؛ شاید امروز در فضای مجازی بحث‌های انتقادی وجود داشته باشد.

پیروی افزود: البته این فضاها باید باز باشند و انتقادات صورت گیرد؛ اما باید به بعد دیگر آن هم نگاه کرد؛ حجم سیل حدود ۲۰ استان را متاثر خود کرد و ۴ استان به شدت درگیر شدند؛ در بعضی از مناطق تنها با قایق امکان عبور وجود داشت؛ اما انصافا تعداد تلفات انسانی در مقایسه با حوادثی که در دیگر نقاط دنیا رخ می‌دهد کمتر بود.

وی یادآو شد: این حوادث در تمام دنیا رخ می‌دهد و سالانه تلفات زیادی را به همراه دارد.همیشه شعاری که در بخش بهداشت و درمان مطرح می‌شود « پیشگیری بهتر از درمان است» بوده است؛  درمان بعضی مواقع هیچ اثری ندارد و حتی امکان ان ندارد که یک نفر به حیات برگردد و خسارات را جبران کند؛ وظیفه هلال احمر برای کاهش خطرات تلفات هنگام وقوع حادثه شناسایی مخاطرات، آموزش عمومی و سازمان دهی داوطلبان است.


انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *