فعالیت های امدادی و بشردوستانه هلال احمر مرا جذب خود کرد

محمدامین کربلایی‌پور دانشجوی رشته  مهندسی بهداشت حرفه‌ای به مدت  سه سال در کانون‌های فرهنگی  و دو سال به عنوان دبیر کانون هلال احمر فعالیت داشته است. به همین مناسبت خبرنگار مفدا هرمزگان مصاحبه‌ای با وی انجام داده که  در ادامه می‌خوانید:

 مفدا هرمزگان : خودتان را معرفی کنید و از سابقه فعالیتتان نیز بگویید ؟

محمدامین کربلایی پور،ترم ۷ مهندسی بهداشت حرفه ای هستم، اصالتاً اهل خوزستان و ساکن شهرستان ماهشهر هستم. سه سال است که در کانون‌های فرهنگی فعالیت می‌کنم و دو سال است که دبیر کانون هلال احمر دانشگاه هستم.

 مفدا هرمزگان : هدفتان از ورود به کانون هلال احمر چه چیز بوده است؟

هدف بنده از ورود به کانون اصول هفت گانه ی هلال احمر بود که با شخصیت و علاقه ام مطابقت زیادی داشت، از زمان کودکی و نوجوانی علاقه ی بسیار زیادی به کمک کردن به مردم داشتم، فعالیت های امدادی و بشردوستانه هلال احمر مرا جذب خود کرد که باعث شده تا اکنون دراین کانون فعالیت داشته باشم.

 مفدا هرمزگان : گزارشی از فعالیت های کانون هلال احمر از جمله هدف و برنامه هایش را بگویید؟

به طور کلی کانون هلال احمر در دو بعد امدادی و بشردوستانه به فعالیت می پردازد،در بخش امدادی: برگزاری دوره جامع کمک های اولیه، کارگاه اسکان اضطراری و آشنایی با سگ های تجسس را می‌توان اشاره کرد؛ در بخش بشر دوستانه نیز، تأمین احترام و کرامت انسانی سرلوحه کار ما قرار دارد.

 مفدا هرمزگان:تیم سحر را معرفی کنید و علت همراهیتان با این تیم را توضیح دهید؟

به محض شنیدن خبر تأثربرانگیز زلزله کرمانشاه، به نیروهای کانون و شورای مرکزی آماده باش دادیم، درزمانی که اعلام کردند نیاز به کمک های مردمی است با ساماندهی اعضا کانون، آنها را در چادرهای کمک های مردمی استقرار دادیم، سپس با رایزنی با واحد داوطلبان جمعیت هلال احمر، یک چادر مجزا جهت کمک های مردمی برقرار کردیم که از ۸ صبح تا ۲۱ شب برپا بود و اعضایی که تمایل داشتند با هماهنگی قبلی و در شیفت های دو ساعته در چادر کمک های مردمی حضور پیدا می‌کردند.

 مفدا هرمزگان:  استقبال و کمک های مردمی فراتر از انتظار بود و هرکس هر آنچه در توانش بود کمک می‌کرد ؟

 بنده در قالب تیم سحر (ساماندهی حمایت های روانی و اجتماعی) به کرمانشاه اعزام شدم. از آنجایی که جمعیت هلال احمر سابقه طولانی در کمک به مردم آسیب دیده دارد، از لحاظ روانشناختی نیز احاطه بر وضعیت مردم آسیب دیده دارد، در زمانی از حدود ۲۰ روز تا ۱ ماه مردم به ابعاد حادثه پی برده و دچار افسردگی می شوند، دراین بین، کودکان که درک درستی از این وضعیت ندارند بیشتر دچار آسیب های روانشناختی می شوند، تیم‌های سحر که در سازمان جوانان تشکیل شده اند، بعد از حوادث به حمایت های روانی مردم می‌پردازند.

علت حضور من در تیم سحر، علاقه شخصی و همچنین رشته تحصیلی بنده که بهداشت بود مزید بر علت شد؛ البته افراد مورد نظر باید از نظر روانشناسی مورد تأیید سازمان جوانان هلال احمر باشند، زیرا حضور در این مناطق روحیه خاص خود را می طلبد و افراد حساس نمی‌توانند کارایی لازم را جهت حضور در این مناطق داشته باشند، بنده به عنوان مسئول بهداشت در این تیم حضور داشتم.

 مفدا هرمزگان : آیا آموزش‌های تیم سحر را دیده‌اید؟

بله؛  افرادی که در تیم سحر حضور داشتند آمادگی و آموزش لازم را دیده اند، کلیه افراد نیز می‌توانند در دوره های حمایت های روانی جمعیت هلال احمر شرکت کنند و در زمان مورد نیاز بتوانند خدمت رسانی کنند.

 مفدا هرمزگان : چه کسانی در این تیم حضور داشتند و نحوه اعزام با تیم سحر چگونه بود؟

کلیه کسانی که عضو سازمان جوانان هلال احمر باشند و دوره های حمایت روانی را دیده باشند و روحیه کار با مردم آسیب دیده و شرایط سخت را داشته باشند می توانند دراین تیم ها حضور داشته باشند؛  پس از مشخص شدن اعضا یک جلسه توجیهی درجمعیت هلال احمر استان برگزار شد ، اعضا بوسیله دو وانت تک کابین و دو کابین و یک دستگاه هایس که استانداری در اختیار جمعیت قرار داده بود، صبح روز  ۶ آذر از بندرعباس حرکت کردیم، شب را در کاشان خوابیدیم و ساعت ۱۹ روز ۷ آذر به سرپل ذهاب رسیدیم.

به محض رسیدن و پس از برپایی چادر های اقامتی،تشکیل جلسه دادیم و طبق وظایف محوله هماهنگی را انجام دادیم و از صبح روز ۸ آذر الی ۱۲ آذر در محله مسکن مهر شهرستان سرپل ذهاب  ارائه خدمت کردیم؛ فضای دوستدار کودک، بررسی بهداشت منطقه، حمایت های اجتماعی، پاکسازی محیط، مشاوره گروهی و تک تک در چادر ها از جمله کارهای تیم سحر استان هرمزگان بود.

مفدا هرمزگان : چه میزان مثبت و تأثیرگذار  بوده است ؟

میزان رضایت تأثیرگذاری کارهای انجام شده بسیار فراتر از انتظار بود، روزی که در حال خداحافظی با مردم آن منطقه بودیم اشک های مردم که خواستار حضور طولانی تر ما بودند خود حکایت از آن داشت.

حرف آخر:

در مدتی که افتخار خدمت به مردم کرمانشاه را داشتم به این نتیجه رسیدم که تیم سحر بشر دوستی را معنایی تازه  بخشیدند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *