سال پرحادثه برای هلال احمر

سال پرحادثه برای هلال احمر

تهران – ایرنا – سال ، كشور شاهد حوادث مختلف طبیعی و انسان ساخت بود كه در اغلب این موارد هلال احمر به عنوان یكی از دستگاه های امدادرسان كشور، سهم موثری در كمك رسانی به حادثه دیدگان داشته است.

سال گذشته پس از انتخابات ریاست جمهوری، نامزدهای مختلفی برای قرار گرفتن در بالاترین پست اجرایی هلال احمر مطرح بود ولی پس از كش و قوس های زیاد، آمدن علی اصغر پیوندی قطعی شد و امیر محسن ضیایی با این جمعیت خداحافظی كرد.
اما تنها خبر مهم سال گذشته هلال احمر، جابجایی رئیس آن نبود؛ در این سال هلال احمر به عنوان یكی از ارگان های امداد رسان كشور، عملیات زیادی انجام داده است.
امدادی نوروزی، جستجو برای یافتن بقایای پیكرهای جانباختگان سقوط هواپیمای مسافربری تهران – یاسوج و زلزله استان های كرمانشاه و كرمان و سایر مناطق كشور از جمله این فعالیت ها بوده است.* عملیات امدادی در شرایط سخت
حسین درخشان مدیر مركز كنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات را سالی پر حوادث طبیعی و غیر طبیعی برای كشور می داند.
وی افزود: پس از تعطیلات نوروز شاهد وقوع زلزله 6 ریشتری در روستای سنگ سفید استان خراسان رضوی بودیم این حادثه 16 فروردین رخ داد كه بررسی های نخست نشان می داد این زمین لرزه خسارت بسیاری در مناطق روستایی به بار آ‌ورده و متاسفانه دو نفر از هموطنان در این زمین لرزه جان خود را از دست دادند، حجم خرابی ها به میزانی بود كه تیم های امدادی تا دوماه درمحل حضور داشته و اقدام به اسكان اضطراری زلزله زدگان كردند.
وی افزود: زلزله خراسان شمالی كه در نزدیكی بجنورد رخ داد 225 نفر مجروح شدند و سه نفر جان خود را از دست دادند. در این زلزله كه 24 اردیبهشت رخ داد 5 هزار نفر اسكان اضطراری یافتند و در چادرهای هلال احمر مستقر شدند. در این حادثه تا ماه ها امدادگران درمناطق زلزله امدادرسانی و اسكان را انجام دادند.

* یورت و معدنچیان
اردیبهشت سال گذشته معدنچیان معدن یورت در استان گلستان در زیر آوار معدن درعمق 1500 متری زمین گرفتار شدند.
درخشان در این باره افزود: هلال احمر استان بلافاصله وارد عمل شد و با ایجاد كارگاه در آن منطقه ابتدا به مصدومان خدمات ارائه كرده و سپس به جست‌وجوی 40 معدنچی مفقود شده پرداختند تا لحظات آخر و خارج كردن آخرین معدنچی درمحل حضور داشتند. در معدن یورت هم عملیات سنگینی از سوی امدادگران انجام شد.
ولی شاید مهمترین حادثه سال گذشته زلزله كرمانشاه بود در ساعت 21 و 48دقیقه روز 21 آبان به وقوع پیوست و بسیاری از هموطنانمان را بی‌خانمان كرد. این زلزله به بزرگی 7.3 ریشتری بود.
درخشان در این باره گفت: اقدامات هلال احمر كه هنوز هم در مناطق زلزله‌زده ادامه دارد بسیار وسیع بود در هفته نخست تیم های امدادی استان و تیم‌های معین شامل استانهای همجوار به جست‌وجو در زیر آوارها پرداختند و حتی تیم آنست (سگهای زنده یاب) وارد عمل شده و توانستند سه نفر را زنده از زیر آوار خارج كنند
وی افزود: یكی از مشكلاتی كه هلال احمر در زلزله كرمانشاه با آن مواجه بود پراكندگی روستاها و صعب العبور بودن راههای روستایی بود. اما برخلاف گفته‌ها در 48 ساعت ابتدایی، امدادگران هلال احمر به تمامی مناطق زلزله زده رسیدند. این درحالی بود كه تمامی امكانات از جمله چادر، پتو و آب و غذا در اختیار افراد زلزله زده قرار گرفت.
به گفته درخشان، حجم گسترده ای از كار را در زلزله كرمانشاه شاهد بودیم كه این اقدامات هنوز هم ادامه دارد و برخی هموطنان زلزله زده در چادرهای هلال احمر اسكان دارند.

*سقوط بهمن اشترانكوه
در زمستان سال گذشته در همان لحظات ابتدایی پس از وقوع ریزش بهمن اعلام شد 9 نفر از كوهنوردان مفقود شدند و بقیه در پناهگاه حضور دارند.
در ابتدای جستجوی پیكر یكی از كوهنوردان پیدا شد اما خبری از پیكر هشت كوهنورد دیگر نبود.
درخشان در این باره توضیح داد: عملیات جستجو یك هفته به طول كشید و امدادگران در سخت ترین شرایط كه حتی امكان ریزش بهمن به روی آنان وجود داشت توانستند تمامی اجساد را كشف و به خانواده های آنها تحویل دهند.
یكی از كوهنوردان سید علی حسینی امدادگر خراسان رضوی بود كه پیكرش به عنوان آخرین مفقودی درحالی كه همگی از كشف جسد نا امید شده بودند كشف شد.

*سقوط آسمان
یكی از تلخ ترین اخبار سال گذشته سقوط هواپیمای مسافربری تهران- یاسوج با 66 سرنشین 29در بهمن 1396بود.
انتقادات زیادی به عملكرد هلال احمر در این باره مطرح بود. درخشان در این باره گفت: زمان حادثه سقوط هواپیمای آسمان شرایط جوی به شدت نامساعد بود اما با این وجود 45 كوهنورد به ارتفاعات اعزام شدند و پس از 48 ساعت لاشه پیدا شد. از زمان پیدا شدن لاشه تا حضور امدادگران تنها دو ساعت زمان صرف شد.
وی گفت: از زمان یافتن لاشه تاكنون هر روز به جز 5 روز كه شرایط جوی به شدت نامساعد بود تیم‌های امدادی مشغول جست‌وجو هستند. حتی كمپ دائمی هلال احمر با وجود شرایط نامساعد جوی راه اندازی شد.
وی افزود: شرایط در دنا به حدی از نظر جوی نامساعد است كه هر لحظه امكان دارد بهمن روی امدادگران ریزش كند یكی از موضوعاتی كه باعث شد تا امدادرسانی این میزان طول بكشد بارش شدید برف و پخش شدن اجساد است. به طوری كه اجساد در شعاع 500 متری از محل سقوط پرت شده و بخشی از آنها در دهلیز قله با شیب بیش از 30 درصد قرار دارند.
وی درباره آخرین اخبار جمع آوری پیكرها گفت: امیدواریم با بهبود شرایط جوی عملیات جستجو و انتقال سرعت بیشتری بگیرد.
اجتمام*3377 *1569

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *